Інтерв’ю з Іваном Надєїним — засновником групи компаній «Укртепло» про те, як варто розвивати альтернативну енергетику та які перепони Україна має вже 15 років

Альтернативна енергетика – шлях до енергетичної та економічної незалежності.

Як розвивається ця галузь в нашій державі?

Все пізнається у порівнянні. Інтенсивніше, ніж у попередні роки в нашій країні, але досить кволо, якщо говорити про загальносвітові показники. За даними Держкомстату, частка відновлюваних джерел в енергобалансі країни у 2015 році зросла на 0,4% – до 3%.

Тобто, поступ є, але темпі повільні. Особливо з огляду на наші зобов’язання збільшити частку відновлюваних джерел до 11% вже до 2020 року. Навряд чи вдасться це зробити. Не тому, що немає інтересу до українського ринку – він є, і досить великий. Головна проблема полягає у відсутності прозорих правил гри, зарегульованості, слабкій прогнозованості.

Наведу приклад одного з останніх рішень НКРЕКП про шестикратне підвищення плати за приєднання до електромереж. Оскільки середня вартість приєднання відтепер становить 6 094 грн за 1 кВт (без ПДВ), запуск станції на відновлюваних джерелах потужністю 1 МВт обійдеться у 6 млн грн! А за об’єкт у 5 МВт – в 30 млн грн. І це лише вартість приєднання до електромереж!

Чи могли інвестори прогнозувати таке рішення НКРЕКП? Або ж регулятор проводив консультації, були громадські та експертні обговорення з учасниками ринку?

Ні, це волюнтаристське рішення, яке збільшує вартість проектів та термін їх окупності. І таких прикладів безліч.

Україні вистачить власних ресурсів, щоб повністю забезпечити себе енергією і стати незалежною від імпорту газу? Як скоро може відбутись перехід на власні відновлювальні джерела і чи можливий він взагалі?

Щоб стати енергонезалежними, потрібно виконати два завдання – суттєво зменшити енергоспоживання і створити умови для реалізації власного енергетичного потенціалу.

За оцінками віце-прем’єра Геннадія Зубко, втрати газу в секторі ЖКГ перевищують 60%, а це близько 11 млрд. кубометрів, за які Україна щороку платить понад $2 млрд.

Як тільки ми модернізуємо наші мережі, проведемо санацію будинків, введемо нові стандарти енергоефективності, автоматично відпаде потреба в імпорті енергоресурсів. Коли це станеться? Розрахунки профільного міністерства свідчать, що для скорочення споживання газу на 7 млрд. кубометрів знадобиться EUR22 млрд. і 10 років. Це величезна сума, ще один український бюджет. Без приватних інвесторів не обійтися, але потрібні прозорі правила гри.

Розвиток відновлюваної енергетики допоможе Україні швидше позбутися залежності від імпорту енергоресурсів. Для цього у нас все є. За оцінками Інституту відновлюваної енергетики НАН України загальний обсяг річного технічно-досяжного енергетичного потенціалу основних видів відновлюваних джерел енергії в Україні складає 64,4 млн т н.е. або 80 млрд м3 природного газу, що становить понад 40% річних енергетичних потреб України. Тому все в наших руках.

Чи є на сьогодні перепони в розвитку альтернативної енергетики в Україні? Якщо є, то які?

Відновлювана енергетика така ж частина української економіки, як й інші галузі, тому проблеми однакові. Складність процедур, відсутність дієвої системи захисту права власності, корупція та ін..

Ваше ставлення до українських стартапів у сфері альтернативної енергетики. Їх необхідно підтримувати на державному рівні, чи все ж шукати приватних інвесторів?

У мене позитивне ставлення – чим більше цікавих ініціатив, тим краще для ринку. Але я більше схиляюся до приватного фінансування. Якщо ідея має економічну перспективу, проблем з інвестором не буде. Можу навести приклад стартапу Ecoisme. Нещодавно він отримав урядове замовлення в Об’єднаних Арабських Еміратах. До цього засновникам проекту вдалося увійти в програму престижного Virgin Media Accelerator і отримати венчурні інвестиції. Це хороший приклад для інших українських стартапів.

Багато розвинених країн в усьому світі вже давно розвивають альтернативну енергетику. Ви можете навести приклад, де цей процес відбувається найбільш успішно. На кого орієнтуватись, з кого брати приклад?

Перш за все, це Китай. Піднебесна демонструє фантастичні темпи розвитку. Протягом минулого року Китай подвоїв встановлену потужність сонячних електростанцій, досягнувши 77,42 ГВт.

Загалом, це найбільший інвестор, але далеко не єдиний. За даними Bloomberg, у 2016 році у відновлювану енергетику інвестували $287,5 млрд. І не лише Китай, але й США, країни Євросоюзу, Індія та багато інших. Наразі це світові лідери, на них варто рівнятися.

Чим ділитиметесь з учасниками конференції Alternative Energy Week? Наскільки важливі подібні заходи?

Я розповім про наш досвід роботи на українському ринку. Повірте, буде багато цікавого. Ми працюємо з 2011 року. За цей час пройшли шлях від однієї котельні до горизонтально інтегрованої групи компаній з власними виробничими потужностями, генерацією теплової та електричної енергії з відновлюваних джерел. Можна багато теоретизувати, але наші знання здобуті «в полях», наша команда чудово знає, як працювати в українських умовах і здобувати результат. Тому приходьте, такі заходи як Alternative Energy Week дуже корисні для учасників ринку та країни загалом.

Інші новини