Інтерв’ю із національним експертом проекту ЄС «Угода мерів-Схід» в Україні Оксаною Кисіль — спікером конференції «Energy for Industry 2017»

Вітаю. Оксано, ви є національним експертом проекту ЄС «Угода мерів-Схід» в Україні. Розкажіть, будь-ласка, про цю угоду.

Доброго дня. Угода мерів – Схід (CoMEast) – це проект, який фінансується Європейським Союзом і має на меті об’єднати місцеві, регіональні та національні органи влади країн Східного партнерства в їхньому прагненні розвивати регіональну політику на основі принципів сталої енергетики, зменшити залежність від викопного палива, поліпшити безпеку енергопостачання та підтримати глобальний рух у боротьбі зі зміною клімату. Підписанти Угоди беруть на себе добровільні зобов’язання суттєво зменшити викиди СО2 та підвищити енергоефективність на своїх територіях шляхом розробки та реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату.

Наскільки активно представники українських міст долучаються до цього проекту?

На сьогодні, 105 міст-підписантів Угоди в Україні, серед яких є, як великі міста, такі як Харків, Одеса, Львів, Запоріжжя, так і маленькі селища з кількістю населення до 5 тис. мешканців. Понад 65 міст вже розробили Плани дій сталого енергетичного розвитку та впроваджують енергоефективні заходи, розроблені в рамках ПДСЕР.

Які рішення в енергозбереженні є сьогодні найбільш ефективними? Якщо можете, наведіть кілька позитивних прикладів реалізації програми.

ПДСЕР включає в себе проекти з різних секторів муніципальної інфраструктури, наприклад: підвищення енергоефективності бюджетних будівель, переведення газових котелень на біопаливо, підвищення енергоефективності вуличного освітлення, екологічний транспорт тощо. Місто самостійно обирає напрямки проектів.
Так, наприклад, в рамках Програми ЄС «Угода мерів — Демонстраційні проекти» (CoM-DeP) 11 українських міст отримали грантову допомогу на загальну суму понад 8 млн євро, я в рамках якої реалізовували наступні проекти:

 • Проект у місті Долина «Скорочення енергоспоживання та викидів СО2 в житловому секторі міста Долина», розмір гранту — 772 579 євро.
 • Проект у місті Конотоп «Підвищення енергоефективності будівель навчальних закладів в м. Конотоп», розмір гранту — 400 000 євро.
 • Проект у містах Самбір та Жовква «Муніципальні партнерства для підвищення енергоефективності в містах Самбір та Жовква, Україна», розмір гранту – 699 788,91 євро.
 • Проект у місті Жовква «Реалізація першого етапу процесу модернізації муніципальної котельні та системи центрального опалення», розмір гранту – 688 000 євро.
 • Проект у місті Вознесенськ «Зниження рівня енергоспоживання в приміщеннях лікарень міста Вознесенськ», розмір гранту – 635 458 євро.
 • Проект у місті Жмеринка «EnergyGo: Реалізація Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста Жмеринка», розмір гранту — 727 560,65 євро.
 • Проект у місті Нововолинськ «Перший етап на шляху до використання відновлюваних джерел енергії у місті Нововолинськ», розмір гранту — 1 037 062,41 євро.
 • Проект у місті Славутич «Пілотний демонстраційний проект міста Славутич — модернізація двох муніципальних об’єктів, які утримуються за рахунок бюджетних коштів», розмір гранту 721 937 євро.
 • Проект у місті Гола Пристань «Введення економічно обґрунтованої моделі сталого енергетичного розвитку системи опалення на прикладі теплового району міста Гола Пристань», розмір гранту – 700 000 євро.
 • Проект у місті Краматорськ «Модернізація підстанції міського електротранспорту у м. Краматорську», розмір гранту — 985 662,72 євро.
 • Проект у місті Мена «Модернізація вуличного освітлення в м. Мена», розмір гранту 500 000 євро.

Україна може стати 100% енергонезалежною? Що для цього потрібно?

Я не вірю, що це станеться сьогодні, через рік, пять… Цей шлях передові країни з питань сталого енергетичного розвитку, намагаються пройти вже десятки років. Однак головне що в них є це сталий процес планування та впровадження енергетичної політики. Ключові передумови для енергонезалежності:
— Відповідальність, як політична так на законодавчому рівні, за реалізацію або не реалізацію енергетичної політики. Кожний бувший міністр Міністерства енергетики чи ЖКГ точно знає як потрібно діяти саме сьогодні, але жоден з них не відповів за свою бездіяльність в минулому…
— Оновлена енергетична стратегія України, що охоплюватиме не тільки сектор виробництва енергії, а й споживачів, і яка не буде лобіювати інтереси бізнес-структур, а представлятиме інтереси простого пересічного громадянина.
— Мотивування та стимулювання енергетичної незалежності.

Формат конференції «ALTERNATIVE ENERGY WEEK» передбачає презентації успішно реалізованих проектів з альтернативної енергетики. Яке значення мають подібні заходи для розвитку відновлювальної енергетики в нашій країні?

Обмін досвідом та демонстрація практичних прикладів проектів з альтернативної енергетики дає змогу містам усвідомити важливість реалізації проектів зі зменшення споживання газу на локальній території, що створює передумови для енергетичної незалежності територіальної громади та, загалом, енергетичної незалежності країни. Згадався приклад м.Луцька: на зборах ОСББ стояло питання залучати кредит в термомодернізацію житлового будинку чи ні. Думки були розділені: одні мешканці були — за, інші — проти. Переломним моментом стало слово батька, двоє синів якого в АТО: коли ми споживаємо російський газ, то ми вбиваємо наших дітей з АТО, адже наша гривня іде до агресора в кишеню, і він повертає її нам градами та вибухівками.

Інші новини