З чого починати пошук інвестицій для реалізації власних проектів? Інтерв’ю зі спікером Invest Energy Day Станіславом Терлецьким, керівником групи впровадження проекту UDHEEP

 

Розкажіть про проект UDHEEP. Коли засновано проект?

UDHEEP (Ukraine District Heating Energy Efficiency Project – engl.) – це складний багатокомпонентний інфраструктурний проект, робота над підготовкою якого розпочалась ще у 2012 році. Практична реалізація проекту стартувала у 2015 році. Учасниками проекту є шість підприємств, що надають послуги централізованого теплопостачання, і ще одне підприємство завершує процедуру приєднання до проекту. Бенефіціарами проекту є близько 1,5 мільйонів сімей.

 

Які основні завдання були визначені при підготовці проекту?

Проект спрямований на підвищення енергетичної ефективності підприємств централізованого теплопостачання та якості послуг, що надаються кінцевим споживачам. Окремою складовою є екологічна, тобто скорочення викидів CO2.

Всі учасники проекту повинні впровадити технічні рішення, спрямовані на досягнення поставлених цілей та закладених показників: покращення якості послуг, зменшення споживання ресурсів, зменшення негативного впливу на навколишнє середовище.

 

Ким фінансується проект?

Фінансування Проекту відбувається за рахунок позики МБРР (Міжнародний банк реконструкції та розвитку). Позика складається із двох частин – МБРР та ФЧТ (Фонд чистих технологій), наданої через МБРР як управляючу установу Фонду. Відповідальним виконавцем проекту є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

На етапі підготовки орієнтовна оціночна вартість Проекту складала 382 млн. доларів США. Станом на сьогодні загальна вартість фінансування вже узгоджених робіт складає близько 300 млн. доларів США.

 

Чого вже вдалось досягти? І які заходи сьогодні проводяться в рамках реалізації проекту UDHEEP?

Підприємства-учасники проекту вже розпочали заходи з модернізації своїх основних виробничих фондів та мереж, наприклад, будівництво котельні з когенераційною установкою у місті Кам’янець-Подільський, яка буде працювати на твердому паливі. Потужність котельні складе 1,2 МВт електричної та 8,8 МВт теплової енергії. Встановлення 1000 теплових лічильників та іншого механічного і електричного обладнання в теплових пунктах житлових будинків у місті Харків. Розпочато роботи з реконструкції теплових мереж у місті Миколаїв (нове прокладання, заміна трубопроводів, відновлення ізоляції), роботи будуть виконані на тепло-трасах загальною довжиною 32,3 км.

Всі роботи в рамках проекту виконуються висококваліфікованими підрядниками, встановлюються найкращі зразки сучасного обладнання.

Загалом в рамках проекту планується провести технічне переоснащення газових котелень та центральних теплових пунктів, провести заміну та відновлення тепломереж, встановити індивідуальні теплові пункти та будинкові лічильники тепла, виконати роботи з модернізації ТЕЦ, провести модернізацію газових та встановити котли, що працюють на альтернативному паливі, провести установку когенераційних станцій, модернізувати диспетчерські пункти, встановивши автоматизовану систему управління технологічними процесами (SCADA).

 

На вашу думку, які перспективи розвитку альтернативної енергетики в Україні?

Україні треба віднайти свою збалансовану формулу по використанню альтернативних джерел енергії для регіонів. Найперспективнішим напрямком на сьогодні вважається сонячна енергетика, хоча вона ще потребує вирішення питання безпечної утилізації панелей. Сонячна «альтернатива» має достатньо широке коло застосування і, напевно, має широкі перспективи у високогірних районах Карпат, де прокладання ЛЕП може бути економічно невигідним. Використання ПЕС (приливні електростанції) в комбінації з хвильовими підійде півдню України, який має вихід до морського узбережжя. Розвиток геотермальної енергетики має перспективи на Закарпатті, в Одеській, Миколаївській, Чернігівській областях. Не можна звичайно ж не згадати й про вітрові генератори.

 

Де слід шукати інвестиції для реалізації проекту? З чого починати?

Сьогодні в Україні присутні офіси багатьох міжнародних установ, що займаються питаннями кредитування проектів з енергоефективності, в тому числі «зеленої» та альтернативної. Якщо компанія впевнена, що вона готова та зможе працювати в рамках міжнародних вимог, треба заявляти про себе, звертатись в офіс тієї установи, яку вона для себе відібрала, що зможе покрити фінансові потреби на найвигідніших умовах, і починати співпрацювати. Як це зробити, я розповім на прикладі проекту UDHEEP «Проект підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України», що фінансується за рахунок коштів позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку.

 

Чого очікуєте від участі в конференції INVEST ENERGY DAY?

INVEST ENERGY DAY – це майданчик для обміну досвідом та думками. Коли разом збираються фахівці, це завжди цікаво, це драйв. Ти віддаєш частину свого досвіду, і він приносить користь, обростаючи новими знаннями. Взамін отримуєш досвід колег.

 

Інші новини