Що ускладнює отримання інвестицій в альтернативну енергетику та які проекти можуть розраховувати на міжнародну підтримку? Інтерв’ю зі спікером Invest Energy Day заступником керівника Німецько-Українського фонду Валерієм Майбородою

Розкажіть коротко про Німецько-Український фонд та його діяльність в Україні.

Німецько-Український фонд (НУФ) є фінансовою установою, яка розпочала свою діяльність з 1996 року в рамках програми Федерального Уряду Німеччини «ТРАНСФОРМ» з підтримки процесу реформ в Україні.

Засновниками НУФ є:

 • Німецька Кредитна Установа для Відбудови (KfW) з внеском 6,1 млн. євро.
 • Національний банк України з внеском 5,1 млн. євро;
 • Уряд України в особі Міністерства фінансів з внеском 5,1 млн. євро.

Головною метою діяльності Німецько-Українського фонду є підтримка фінансування мікро, малих та середніх підприємств України (далі – МСП) шляхом надання їм через банки-партнери кредитів для здійснення інвестицій в основний та обіговий капітал.

Також НУФ сприяє інституційній розбудові банківського сектору, спроможного забезпечити стійке фінансування інвестиційних проектів підприємств малого та середнього підприємництва. Виконання даного завдання забезпечується за рахунок залучення до процесу підтримки фінансування МСП українських банків, які поряд з фінансовими ресурсами отримують консультаційну підтримку в рамках програм НУФ та, відповідно, оволодівають прогресивними кредитними технологіями.

За своєю суттю та передумовами створення НУФ можна порівняти з європейськими ERP-фондами, які були утворені в країнах Європи у післявоєнні роки в рамках Європейської програми відбудови (European Recovery Program – ERP), що фінансувалась за рахунок коштів «Плану Маршала». За рахунок повторного використання коштів було досягнуто значне примноження ERP-фондів, які на поточний момент використовуються для підтримки фінансування пріоритетних напрямів урядів країн Європи (Австрії, Німеччині та інших). Управління коштами ERP-фондів в країнах Європи здійснюють згадані банки сприяння розвитку, які спрямовують кошти на підтримку фінансування МСП через комерційні банки з додержанням принципу «другого рівня».

За аналогічною європейською схемою працює і НУФ, кошти якого використовуються на поворотній основі та спрямовуються на підтримку фінансування МСП через комерційні банки.

Впровадження Програм НУФ відбувається за принципом «другого рівня», відповідно до якого фінансово-кредитна підтримка МСП здійснюється не напряму, а через відібрані банки-партнери, які відповідають критеріям прийнятності НУФ.

На сьогодні НУФ впроваджує такі програми з підтримки фінансування МСП:

 • Програма мікрокредитування.
 • Програма з підтримки кредитування МСП у сільській місцевості.
 • Програми з підтримки кредитування МСП за пріоритетними галузями.
 • Програма з підтримки інвестиційних проектів МСП.

Сьогодні українським підприємцям легко чи важко отримати інвестиційну підтримку? Чому?

Важко, через ряд причин:

  • невизначеність, нестабільність економічної та політичної ситуації в країні;
  • висока вартість кредитних ресурсів;
  • певний дефіцит гривневих ресурсів у банків;
  • відсутність достатнього рівня забезпечення.

 

Якщо говорити про відновлювальну енергетику, хто в першу чергу може розраховувати на підтримку НУФ в реалізації своїх проектів?

Малі та середні підприємства, які планують реалізацію заходів з енергоефективності, енергозбереження, а також з переходу на відновлювальні джерела енергії.

«Invest Energy Day» відбудеться у новій формулі «бізнес-міксера», захід включатиме в себе конференцію, семінари, мультимедійну зону та воркшоп-платформу для презентації компаній і комунікації учасників. Наскільки цікавий такий формат?

Впевнений, що такий формат буде корисний та ефективний.

Чого очікуєте від конференції INVEST ENERGY DAY?

Максимального поширення інформації серед учасників конференції про діяльність НУФ та його програми з підтримки фінансування МСП.

Інші новини