Руслан Марцінків: Альтернативна енергія — це вимога часу

В рамках підготовки до ТИЖНЯ АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ, що пройде в Києві 20-23 листопада, продовжуємо знайомство зі спікерами заходу. Сьогодні на запитання ALTERNATIVE ENERGY WEEK відповів міський голова Івано-Франківської області Руслан Марцінків /спікер найбільшої в Україні КОНФЕРЕНЦІЇ З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ/23 листопада 2017/Бізнес центр Парус/

 

AEW: Наскільки важливими є для Вас питання енергоефективності? Чому?

Руслан Марцінків:           Зараз питання енергоефективності в Івано-Франківську, як зрештою в усьому світі, стоїть дуже гостро. Ми в Україні пересвідчились, що країна не може повністю залежати від чужого енергоносія. Для нас проблема постала раптово, ми не мали в запасі роки, щоб поступово відмовлятись від газу, зробити його споживання більш ощадливим, як це природно відбувається в Європі. Адже для нашого міста шлях енергоефективності – це також шлях енергетичної незалежності. За два роки, доки я на посаді міського голови, вдалось зробити чимало. Ми повністю модернізували три муніципальні котельні, дві з яких перевели на біопаливо. Зараз в роботі ще одна. Це дозволяє заощадити не тільки місту, але й мешканцям. З 2014 року в нас діє програма «Теплий дім» із заміни вікон на енергоефективні та утеплення будинків за співфінансування міського бюджету. За цей час замінили вікна у кількох сотнях під’їздів та комплексно утеплити десяток будинків. Це не кінець, адже програма лише набирає обертів.

AEW: Як давно в Івано-Франківську реалізуються проекти з альтернативної енергетики? Чого вже вдалось досягти?

Руслан Марцінків:           Ми — місто близьке до Європи. Тому, мабуть, одні з перших в Україні збагнули, що майбутнє саме за альтернативною енергією. Звісно, потрібно чимало ресурсів, аби запустити механізм. І ці ресурси є доволі витратні. Тому чимало проектів, які собі місто планує, доводиться відтягувати в часі. Проте в цьому напрямку маємо й багато успіхів. Більшість наших комунальних підприємств опалюється власними котельнями за допомогою біопалива. А КП «Полігон-ТПВ» вирішило питання електропостачання за допомогою сонячних батарей. Тут пішли далі і вперше в Західній Україні на території підприємства встановили біогазову установку, яка не просто утилізує небезпечні гази зі сміттєзвалища, але й дає енергоносій. Сонячні батареї, в принципі, на сьогодні є найпоширенішими альтернативними джерелами в Івано-Франківську. Такі встановлені на очисних спорудах нашого КП «Водоекотехпром». До речі, не можу не згадати і про підприємців, які, відчуваючи соціальну відповідальність, все частіше переходять саме на альтернативні джерела. Одним з перших стало потужне виробництво іграшок «Інтелком», яке послуговується сонячними батареями.

AEW: Хто Вам допомагає в реалізації проектів з підвищення енергоефективності? Чи важко знайти інвесторів для втілення таких проектів у життя?

Руслан Марцінків:           Ми маємо багато донорів з Європи. Це різні фонди, економічні установи і навіть уряди. Дуже допомагають скандинави. Вже 10 років Івано-Франківськ співпрацює з НЕФКО. На сьогодні основний спільний проект – енергетична модернізація навчальних закладів, яка охоплює 51 школу та садок. З НЕФКО також реалізуємо масштабну модернізацію вуличного освітлення. Завдяки GIZ вдалось утеплити нашу Центральну міську клінічну лікарню. В модернізації котелень місту дуже допомагає шведська агенція «Sida» та Європейський банк реконструкції та розвитку. Добре, що і мешканці розуміють важливість енергетичної модернізації і, по суті, зараз є одними з головних інвесторів у цьому питанні.

AEW: Чий досвід є для міста прикладом?

Руслан Марцінків:           Намагаємось йти в ногу з часом. Передусім, для нас прикладом є наші сусіди, наші міста-партнери. Розуміємо, що рано ще черпати інноваційний досвід у таких титанів, як Нідерланди, Норвегія, Швеція тощо. До них нам ще рости й рости. А от приклад польських міст, румунських, чеських, балтійських країн для нас корисний, адже вони розвиваються у схожому векторі і з подібною швидкістю. В нас є спільне минуле, просто ми трохи пізніше стали на шлях енергетичної модернізації. Запізно зрозуміли, що не завжди російський газ коштуватиме кілька центів. А якщо й так, то «добрий сусід» попросить за нього іншу, значно вищу платню.

AEW: Івано-Франківськ ділиться своїм досвідом з іншими українськими містами?

Руслан Марцінків:           Звичайно, ми відкриті до співпраці та обміну досвідом. Я загально вважаю, що для ефективного розвитку нашої країни необхідно створити такі умови, щоб обмін досвідом був постійним, щоб думки та напрацювання у різних галузях постійно обговорювалися. Тож наше місто готове поділитися своїм досвідом та своїми помилками з іншими містами, адже тільки будучи єдиним фронтом, ми можемо побудувати такі міста, в яких хочеться жити та такою Україною, якою ми хочемо побачити її, — успішною, сучасною та енергоефективною.

AEW: На Ваш погляд, які перспективи розвитку в Україні має альтернативна енергетика?

Руслан Марцінків:           Скажу просто — за нею майбутнє. Альтернативна енергія — це вимога часу. Це сучасні тенденції, які з кожним днем набирають все більше популярності в Україні. Це те, що відбувається не тільки на рівні держави — все більше простих українців цікавляться цим. В Україні вже є приклади, коли успішні практики впровадження альтернативної енергетики не тільки економлять кошти громадян, а й приносять прибуток своїм власникам. Також великим позитивом є те, що ці джерела енергії не шкодять нашій екосистемі. А разом зі здорожчанням традиційних джерел енергії перехід на неї є просто неминучим для нашої держави. Уряд повинен мотивувати бізнес розглядати альтернативні джерела енергії як нові можливості для розвитку. Це той випадок, коли при використанні альтернативної енергії виграють усі. У країнах Європи частка альтернативної енергетики становить близько 30%. Та вже в найближчі кілька років частина цих країн планує перейти на неї повністю. Нам є до чого прагнути.

AEW: Про що говоритимете з учасниками ТИЖНЯ АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ? Чого очкуєте від конференції?

Руслан Марцінків:           Учасникам тижня розповім, чого Франківську вже вдалося досягти у впровадженні альтернативних джерел енергії, та що плануємо на найближче майбутнє. Нещодавно ми прийняли Стратегію розвитку міста до 2028 року. Одним з пріоритетів ми обрали саме енергозбереження, адже розуміємо, як це важливо. Від конференції очікую дізнатися про те, чого вже досягли наші міста на своєму шляху до енергоощадності. Адже цікаво почути доповіді інших учасників та порівняти з тим, що ми зробили в себе.

Інші новини