Інтерв’ю із спікером конференції Solar Energy Ukraine — Станіславом Ігнатьєвим, директором ГО «Інститут сталого розвитку» та засновником «Харківського енергетичного кластеру»

Розкажіть про «Інститут сталого розвитку»: чим займається організація?

«Інститут сталого розвитку» — міжнародна громадська організація, що працює у галузі розвитку зелених технологій, зокрема альтернативної енергетики, для розвитку місцевих громад.
Організацією координується діяльність першого та єдиного в Україні недержавного «Фонду енергоефективності та альтернативної енергетики», який підтримує проекти у галузі використання відновлювальних джерел енергії.
Крім того, «Інститут сталого розвитку» заснував та керує Харківським енергетичним кластером – об’єднанням підприємств малого та середнього бізнесу, що працюють над проектами із використання альтернативних джерел енергії, університетів, фінансових установ та органів місцевого самоврядування з метою впровадження енергетичних проектів для розвитку місцевих територіальних громад.

Ваш офіс працює за рахунок сонячної енергії. Наскільки це вигідно?

У 2012 році на даху нашого офісу ми побудували першу у Харкові сонячну електростанцію (СЕС). Цей проект став можливим завдяки німецькому холдінгу WSB Green Energy та Посольству ФРН в Україні. СЕС повністю забезпечує офіс електричною енергією, а її надлишок продається за «зеленим» тарифом. Додатково, вже в рамках іншого проекту, встановлено геліоколектори, що нагрівають теплоносій, який використовується для опалення приміщення офісу «Інституту сталого розвитку».
Слід зазначити, що офіс «Інституту сталого розвитку» є єдиним у регіоні повністю «зеленим офісом», в якому реалізовані технології «розумного будинку», а також повного енергозабезпечення за рахунок відновлювальних джерел.
Все обладнання, яке використовується в офісі надано компаніями безкоштовно або придбано в рамках міжнародних проектів. Однак, якщо б ми його придбали, то більшість одиниць вже повністю окупилася б. Сьогодні альтернативні джерела енергії стають дешевшими та більш доступними.

Наведіть кілька успішно реалізованих командою інституту проектів?

Найвідомішим нашим проектом є «Енергоефективне село». В рамках проекту створено модель енергодостатнього сільського населеного пункту. На першому етапі, було створено об’єкти місцевої теплоенергетики (2 котельні), які використовують місцеву біомасу. На другому, — забезпечено опалення ФАПу тепловим насосом та повна його термомодернізація. На третьому, — освітлено 5 км вулиць з використанням світлодіодного освітлення та фотовольтаїчних панелей.
На даний момент, завершено проектні роботи із будівництва місцевої сонячної електростанції, потужність 1,8 МВт. Найголовніше, що знайдено інвестора для будівництва цього об’єкту зеленої енергетики. І це буде найбільший об’єкт альтернативної енергетики в Харківській області. Отже, «Енергоефективне село» — це зелений проект, який пройшов шлях від малої теплоенергетики до електрогенерації у промислових масштабах.
До того ж в портфоліо Інституту сталого розвитку є будівництво сонячної електростанції на 2 МВт на базі агропідприємства у Вінницькій області. Цей проект є демонстраційним, оскільки в рамках нього було виконано всі види робіт: від пошуку інвестора до підключення до мережі та отримання «зеленого тарифу».
Крім того, Інститутом сталого розвитку у партнерстві із Німецьким центром дослідження біомаси (DBFZ) проведене комплексне дослідження потенціалу біомаси (за всіма доступними типами біомаси) Харківської області. Результати дослідження стали «дорожньою картою» для подальшого впровадження проектів із біоенергетики.
За підтримки Бундестагу ФРН у партнерстві із групою німецьких компаній було проведено наймасштабніше дослідження вітроенергетичного потенціалу в Україні. Дворічний моніторинг проводився на 25 вежах спостереження, а сервер отримував дані щодо напрямку та швидкості вітру на генеруючих висотах кожні 4 секунди. За результатами було спроектовано та розпочато будівництво вітропарку «Кегичівський» в Харківській області на 50 МВт, яке зараз призупинено на час проведення АТО.
Будь-яка оригінальна ідея потребує для свого втілення певних зусиль. Скільки часу, як правило, займає реалізація проекту з альтернативної енергетики – від самої ідеї, до пошуку інвесторів та підключення до мережі?
Кожен проект є унікальним і залежить від багатьох факторів, насамперед, людських: як то оперативність видачі дозвільної документації або наявність досвіду у підрядної організації. Один із найдовших наших проектів – будівництво власної сонячної електростанції, оскільки ми на ньому навчались самі та формували процеси управління енергетичними проектами. Тепер час будівництва сонячної електростанції на 2 МВт у нас займає один рік (від пошуку інвестора – до підключення до мережі і продажу електричної енергії).

Які чинники сприяють розвитку альтернативної енергетики в Україні? Чи відносяться до них такі заходи, як майбутня конференція «Solar Energy Ukraine»?

Безумовно, конференція «Solar Energy Ukraine», яка пройде в рамках «Тижня альтернативної енергетики», сприятиме розвитку альтернативної енергетики в Україні. Оскільки, в першу чергу, необхідно формувати нове бізнес-середовище із представників малого та середнього бізнесу, що працюють у галузі альтернативної енергетики. А далі, використовуючи «історії успіху», демонструвати як можна впровадити амбітні проекти, знаходити для них ресурси та реплікувати в інші регіони.

Інші новини