Нове життя території зони відчуження. Інтерв’ю з Головою Державного агентства по управлінню зоною відчуження — Віталієм Петруком

В рамках Тижня альтернативної енергетики Ви будете презентувати інноваційний проект «Solar Chornobyl», яким передбачено будівництво парку сонячної енергетики у зоні відчуження. Розкажіть коротко про цей проект: його ідею, переваги.

Територія зони відчуження — близько 260 тисяч гектарів, така ж, як територія держави Люксембург. Для ефективного використання передбачено умовний її поділ на дві частини. По-перше, буде створений радіаційно-екологічний біосферний заповідник, територія якого складатиме дві третини зони відчуження.

Одна третина території зони відчуження забруднена після аварії трансурановими елементами. Період їх напіврозпаду — близько 24 000 років. Саме тут знаходяться всі діючі сховища радіоактивних відходів, сама Чорнобильська АЕС. Територія зони спеціального промислового використання буде закріплена спеціальним законом. Саме тут ми плануємо розмістити парк сонячної енергетики, бо на території збереглися електричні мережі великої потужності, відповідна інфраструктура, яка раніше використовувалась для потреб ЧАЕС. Необхідно раціонально використовувати ці можливості.

За нашими розрахунками існуючі мережі дозволяють встановити потужність до двох тисяч мегават. Ми відібрали території, найбільш підходящі для встановлення сонячних панелей. Серед критеріїв – наближеність до електромереж, максимально рівні і без лісу поверхні, прийнятний рівень забруднення землі. Територія була розбита на чотири умовних черги, першу з яких, в районі колишнього села Копачі, можна вже починати використовувати. Ми не очікували, що буде такий інтерес інвесторів. До нас вже звернулося понад 50 компаній з Данії, США, Китаю, Німеччини, Франції, України, Білорусі. Зараз ми працюємо над критеріями, за якими будуть віддані в оренду перші майданчики.

Яка користь для країни від реалізації цього проекту?

Державі вигідно, щоб зона відчуження використовувалася ефективно, щоб тут з’явилися сонячні електростанції. Для цього, щоб ця територія мала попит, орендні ставки мають бути близькі до нуля. Бо протягом декількох тисяч років ми не зможемо цю землю використовувати з іншою метою.

На якому етапі перебуває проект сьогодні?

1 березня 2017 року завершився прийом заявок на оренду землі від потенційних інвесторів. В результаті, ми отримали більше 50 заявок від потенційних інвесторів, які запросили від 20 до 1 000 гектарів під розміщення сонячних панелей.

Зараз триває процес розробки механізму та юридичної процедури для оформлення оренди.

Яким Ви бачите «енергетичне» майбутнє України? Яке місце в ньому відведено проекту «Chornobyl Solar»?

Говорячи про «енергетичне» майбутнє України, варто згадати, що в листопаді 2016 року набрала чинності Паризька угода якою впроваджуються міжнародні цінності у кліматичній політиці. Цією Угодою передбачається, що до 2020 року Україна має виробляти 11% з відновлювальних та альтернативних джерел енергії, зараз це 1-1.5% від українського ринку електроенергії.  Сподіваюсь, що реалізація цього проекту займе гідне місце на ринку електроенергії в Україні.

Ваші очікування від конференції «ALTERNATIVE ENERGY WEEK»?

Це цікава платформа для обміну досвідом, знаннями та впровадженням нових технологій в енергетичній галузі.

 

Інші новини